Turkish
  

main page | biography | books | message board | contact
Novels
Malafa (Mandrel) (2005)
Kozan, an ex-diplomat who is fired from the Ministry of Foreign Affairs comes to Antalya where he starts to work as a jewellery seller. He works in a huge jewellery center called Topaz. And his customers are the tourists coming from all around the world. Kozan, finds himself in the middle of a war between the clerks and the tourists. He learns all the tricks about selling jewellery to people who just wanted to see sea and sun. Malafa is a kind of a dark travel guide for tourists who don’t want to be tourists anymore.
Malafa (Mandrel)


Comments

Başlarda diğer kitaplara göre kötü olduğunu düşünüyo insan. Anlaşılmayan bi üslup anlaşılmayan kelimeler var ama ilerledikçe anlıyo ki insan her kitapta daha da sürüklüyo insanı Hakan Günday..

Barış

Turizm bacasız sanayi ama keşke bacası olsaymış da havayı kirletseymiş insanları değil dedirten bir hakan günday romanı.

animusmundi

Argo kelimele ilk başlarda okuyucuyu bunaltıyor. Ne dediğini anlamıyorsunuz yazarın. Ancak sayfalar ilerledikçe yazılanlar dah abir anlaşılır hal alıyor. Konu oldukça ilginç. Anlatımı merak uyandırıcı ve üslubu çok değişik. Diğer kitaplarını okumadığım için yazarın diğer kitaplarıyla karşılaştırıp iyi yada kötüydü diyemiyeceğim. Ama bana kalırsa iyi bir kitap olmuş, okuduğumda keyif aldığımı söyleyebilirim

Örümcekadam

Hayat bir tezgâhtır…

Cem
 
Add a comment
name :  
e-mail :
comment :
      
        © 2007 Hakan Günday nonofficial fan site www.hakangunday.net